americancarbg.com

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
  Принтирай

Re: поръчка от RockAuto
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Юни 30, 2018 11:24 am 
Фен
Аватар

Върти гумите на: Cadillac Eldorado
Здравейте, отново!
За да не оставям темата отворена, ще ви кажа как прикючи сагата с доставката.
Целият проблем дойде от това, че не съм в България и поръчах частите на името на познат, който да ги получи на работното си място. Тогава и представа нямах, че доставката може да бъде задържана в митницата. Бях поръчвал други неща преди от Rockauto и бяха идвали на адрес без никакви проблеми, но сега си обяснявам защо-били са по-леки и на по-малка стойност. Та, както и да е. Пратката я следих по тракинг ордер и видях, че е задържана в митницата, но там в сайта на Fedex пишеше, че-„no further actions required”. Стоях и чаках. Най-накрая реших да запоюна да проучвам какво се случва. Свъзах се с Flying cargo и те ми казаха, че са уведомили получателя чрез емейил и обаждане. Интересно, понеже аз неговия емейл не го бях посочил, но те явно са го имали, понеже е получавал пратки от тях и преди. За уведомление чрез обаждане, моят познат отрече да е получавал обаждане-не знам. Пощата си не е проверявал, така че не знаел за казуса.
От тук натам имаше две възможности- да упълномощим flying cargo за освобождаване на пратката, за което трябваше нотариално заверено пълномощно или да пренасочим достравката до митница във Варна, откъдето да се освобождава от получателя. За първия вариант нямаше време, тъй като от куриерите ме уведомиха, че започват процедура по връщане към изпращача. Пък и моят познат ми каза че няма възможност да отдели време и да вади пълномощно към дадения момент. Така, реших да пренасоча пратката към варненска митница и после да го мисля. Кореспондирах чрез пощата на получателя, като пратих декларация за пренасочване и фактура на стоките до flying cargo. Успях без особени проблеми да насоча пратката до Варна. Тук вече трябваше да включа и съпругата си в приключението. Помолих я да се обади до куриера и да пита какви са възможностите да се освободи пратката от нея, а не от полуюателя, който е записан в документите, понеже той, получателят не можеше да отели половин ден да се занимава с моите пратки. Естествено, отговорът бе, че е невъзможно получаване от трето лице. Съвсем отчаян я помолих лично да отиде до куриера и митниците, за да разучи въпроса. Не виждах защо едно нотариално заверено пълномощно не би свършило работа. Така и стана, съпругата ми отиде лично и се оказа, че процедурата не е толкова сложна. Искаха и декларация, не нотариално заверена, от получателя и фактура. На следващия ден, с декларация и всички документи, се оказа че нямало да стане само с декларация, а си трябвало и нотариално заверено пълномощно. Отделно, митничарите изискали разбиване на пратката по отделни части, за да я обмитат наново, като разликата била-5 лева. Добре че за малки суми имали специална каса и не трябвало да с е ходи отново да банката. И така, най накрая пратката бе получена от съпругата ми след два дена обикаляне по банки, нотариуси и митници. Като оскъпяване, платихме 36лв такаса пренасочване и 40лв магазинаж на куриера. Мито и ДДС по нормалните ставки.
Надявам се информацията да е полезна на някой, който възнамерява да поръчва от чужбина и няма опит, също като мен, да не попадне в подобна ситуация.

Това което ми стана интересно е, че в Rockauto има вариант да се предплати митница, стоките да са обмитят в Англия и да си ги получиш направо до вас без да изживяваш всичките перипетии, описани от мен по-горе.
Преди да премина през всичко това, нямах никаква представа, какво означава това, но сега вече проучвам въпроса как точно може да се направи.
Като цяло, като посоча съответното поле за митническите такси има един прозорец, в който трябва да се въведе Tax ID номер. Не можах да намеря информация коакъв точно е този номер. Някъде казват, че това е ЕГН-то, но не е. Аз предполагам, че това най-вероятно ще е ЕОРИ номера от митниците, но не съм сигурен. Някой поръчвал ли е така или пък да знае какъв тоюно е този номер.

Re: поръчка от RockAuto
МнениеПубликувано на: Съб Юни 30, 2018 2:26 pm 
Болестно вманиачен
Аватар

Мерси за споделения опит.

Tax ID в САЩ е данъчния номер на фирмата/юридическо лице най-общо казано. Казват му още EIN (Employer Identification Number). Трябва да им разгледам сайта за да видя за какъво става въпрос.

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]