americancarbg.com

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
  Принтирай

Re: Процедури при внос от САЩ и техн обслужване PT Cruiser в
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Окт 26, 2017 8:45 am 
Човек с интерес
Аватар

Върти гумите на: Hyunday Azera
Привет отново.
Отдавна не съм писал тук.

Имам нужда от спешен съвет.

Вноса на кола е вече факт- ще я вадя от контейнера тази седмица във Варна. Не е Крузъра от темата ;-)

Въпросът ми е има ли фирма във Варна, където да мина така наречения технотест?

Говорих с Декра и Технотест, които са софийски и имат еднодневни визити в града, но датите им не са ми удобни.

Има ли варненска фирма, която извършва същите услуги?

МнениеПубликувано на: Чет Окт 26, 2017 3:50 pm 
Маниак
Аватар

Върти гумите на: 2008 Cadillac CTS V6
Едно време имаше технотест и в Шумен.

МнениеПубликувано на: Чет Окт 26, 2017 7:59 pm 
Човек машина
Аватар

Има и в Бургас , Дянко се казва момчето и го познавам , ако ти трябват контакти пиши в темата :) или ми се обади 0894 66 60 66 Тодор

МнениеПубликувано на: Чет Окт 26, 2017 10:31 pm 
Човек с интерес
Аватар

Тодор Абаджиев написа:
Има и в Бургас , Дянко се казва момчето и го познавам , ако ти трябват контакти пиши в темата :) или ми се обади 0894 66 60 66 Тодор

Привет.
Вече говорих с него и няма да има проблем. Вероятно ще отскочя до Бургас. Все пак исках да видя дали има възможност да го направя без да ходя надалеч.

МнениеПубликувано на: Чет Ное 23, 2017 5:17 pm 
Човек с интерес
Аватар

Привет отново.
За всеки, който към момента (края на 2017) се замисля за внос на автомобил, който е регистриран извън държавите-членки на, ето стъпките, които предприех:

1. Пристанище Варна – Запад. Автомобила пристигна с контейнер.
Отскоро, към Октомври 2017, Митниците издават митнически документ за оформен внос, който е директен принт от системата им т.е. няма никакъв печат. Опасенията ми, че това няма да мине в КАТ почти се оправдаха. Убедих се, че Митниците са една огромна мързелива сбирщина, което не е далеч от общото мнение. След извършената проверка в петък следобед на контейнера и автомобила се оказа, че няма кой да придвижи документите по вноса и да подпише, тъй като „Пешо”, който ги е приел преди три дена не е на смяна и ми казаха, че всичко ще стане най-рано в понеделник. Пък и шефа бил в командировка…. Това ме принуди да оставим камиона с натоварен багаж и автомобила без никакъв надзор да стоят в района на пристанището за целия уикенд. Добре дошли в БГ!

2. Репатрак до Варна за 80 лева и бегом за сключване на ГО.

3. Гражданска отговорност –
Първоначално имах информация директно от представителството на Армеец, че ГО се сключва само за един месец, за периода, в който колата е с транзитни номера и й предстои да мине така наречения технотест. Също знаех, че цената за тази месечна ГО е на стойност като на годишната – около 200-250 лева т.е плащаш я веднъж и след месец сключваш нова за година.
Не успях да разбера дали първоначалната ми информация е напълно вярна, но все пак успях да сключа годишна ГО през застрахователен брокер и то на вноски. Вътре е упоменато, че колата е без регистрация. Беше ми обяснено, че с анекс към ГО по-късно ще бъде добавен рег. номера към полицата.

4. Транзитни номера в КАТ (валидни 30 дни)
Физически невъзможно е човек да мине там за един ден. Съмнявам се и за два. Използвах услугите на посредник и срещу сумата от 6 лева за пълномощно и 100 лева (услуга+талон+транзитни номера) ми ги връчиха само след 30 минути.
Необходими документи:
• Талон на колата
• Договор за покупко-продажба
• Копие на лична карта
• Застраховка ГО
• Митнически документ за оформен внос – успя да мине без печат от Митниците.
• + пълномощно ако ползвате услуги на посредник.

Посредника за пръв път виждаше документ от митниците без печат и се зачуди дали ще мине така. В крайна сметка успя да прекара документацията и да ми издаде транзитни номера.

5. Технотест / Хомологация или издаване на Протокол за идентификация на ППС, регистрирано извън държавите-членки на ЕС.
След доста ровене установих, че във Варна положението е плачевно и че има само една дата в месеца, когато Dekra идват на място. Тъй като точно този ден ми бе невъзможно да се освободя, реших да ползвам услугите на другата фирма извършваща теста – фирма Технотест. Оказа се, че освен в София те имат постоянен представител в Бургас - Инж. Дянко Григоров – 0887 336 065, с който може да се уговори по тлф час за прегледа.
Срещу сумата от 960 лева и ден прекаран в първоначално тестване на колата по БГ пътищата до Бургас и обратно се сдобих с протокол. Самият преглед мина за 10 минути и 30 минути за оформяне на документацията. Основното, което се гледа е дали има написани километри на циферблата на таблото и дали има отзад жълти мигачи на фаровете.

6. Изпълнителна Агенция „Автомобилна администрация” – Удостоверение за индивидуално одобряване на ППС, регистрирано извън държавите-членки на ЕС.

Протоколът от технотеста трябва да бъде занесен там, където се попълва Удостоверение за индивидуално одобряване на ППС, регистрирано извън държавите-членки на ЕС. Сумата за него е 110 лева (100 + 10 банкова такса ;-0) и се заплаща на място в удобно разкрития клон на Сибнак 8=>
Дават входящ номер и след 10 дни следва да има получено одобряване или не.

Дотук моите допълнителни разходи по вноса на кола извън ЕС стигнаха към 1200 лева, или към $700. Транспорта го изключвам, тъй като пренасях в контейнера и багаж, а колата беше като допълнение ;-) Сравнявайки цените на колите тук и там, тези $700 са напълно приемливи като разход.

7. отново КАТ – този път за нормална регистрация. Пак ползвах услугите на същия посредник и в рамките на ден получих автомобила регистриран, с номера и издаден анекс към ГО с добавен рег. номера към полицата.

В общи линии това е целия процес по регистрацията.
Успех на всеки, който е решил да го прави.

МнениеПубликувано на: Чет Ное 23, 2017 9:57 pm 
Болестно вманиачен
Аватар

[quote="cerrone"]

3. Гражданска отговорност –
Първоначално имах информация директно от представителството на Армеец, че ГО се сключва само за един месец, за периода, в който колата е с транзитни номера и й предстои да мине така наречения технотест. Също знаех, че цената за тази месечна ГО е на стойност като на годишната – около 200-250 лева т.е плащаш я веднъж и след месец сключваш нова за година.
Не успях да разбера дали първоначалната ми информация е напълно вярна, но все пак успях да сключа годишна ГО през застрахователен брокер и то на вноски. Вътре е упоменато, че колата е без регистрация. Беше ми обяснено, че с анекс към ГО по-късно ще бъде добавен рег. номера към полицата.
[quote="cerrone"]

Това е цената ако колата се кара с американски номера в България докато се регистрира. Ти си избрал варианта с БГ транзитни и за това не си платил 250 на месец.

МнениеПубликувано на: Пет Ное 24, 2017 9:56 am 
Маниак
Аватар

Върти гумите на: Chevrolet K1500 Stepside pickup 5,7 V8
Честито и браво за описанието, ще е полезно и за някой друг!

МнениеПубликувано на: Съб Дек 02, 2017 2:10 pm 
Човек с интерес
Аватар

Върти гумите на: Ford Probe 2.5
cerrone написа:
Привет отново.
...Убедих се, че Митниците са една огромна мързелива сбирщина, което не е далеч от общото мнение. След извършената проверка в петък следобед на контейнера и автомобила се оказа, че няма кой да придвижи документите по вноса и да подпише, тъй като „Пешо”, който ги е приел преди три дена не е на смяна и ми казаха, че всичко ще стане най-рано в понеделник. Пък и шефа бил в командировка…. ...

Само мога да ти съчувствам за затрудненията, които си изпитал, но всичко е добре, когато завършва добре. :)
А това за "Пешо" дето не бил на смяна и шефът, без който нищо не може да се придвижи, но винаги е в командировка, съм го изпитвал неколкократно на собствения си гръб при подобно освобождаване на стоки от митниците. ;)

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]